Nowy przełącznik anten V2.1

Wychodząc z założenia, że nie można stać w miejscu oraz na prośbę dotychczasowych zadowolonych użytkowników zmodernizowałem swoją starą konstrukcję przełącznika antenowego.

Zmieniłem prowadzenie ścieżek na płytce PCB dzięki temu uzyskałem jeszcze mniejsze tłumienie wynoszące dla większości pasm mniej niż 0.1dB i SWR na poziomie 1:1.03 wprowadzany przez przełącznik w linię zasilającą antenę.

Wpływ na to miało rónież zastosowanie nowych przekaźników produkcji polskiej firmy RELPOL - RM85, są one doskonałej jakości, hermetyczne i o małych pojemnościach między stykowych.

Zdecydowanie poprawiła się rónież separacja pomiędzy wejściami przełącznika która dla większości pasm KF jest większa niż 65dB, jedynie dla 50 MHz wynosi 40dB.

Zastosowano filtr LC aby usunąć prąd w.cz płynący w lini sterującej przekaźnikami, oraz zastosowano diody gaszące do przekaźników.


Jak zwykle płytka zostałą wykonana w renomowanej firmie produkującej obwody PCB z wysokiej jakości laminatu szklano epoksydowego w technologi dwustronnej z solder maską i metalizacją otworów. Obuowa wykonana z blachy ocynkowanej została poprawiona pod względem konstrukcyjnym i dokładniej pomalowana piecowo. Zastosowane gniazda UC1 są wykonane w fabryce na Tajwanie, posiadają doskonałej jakości izolację teflonową, oraz części stykowe wewnątrz mosiężne, pozłacane. Pozostałe elementy użyte w przełączniku, tak jak we wszystkich moich konstrukcjach w jak największym stopniu staram się stosować komponenty wyprodukowane w Polsce, oraz nabyte u polskich  dystrybutorów. Pozwala to na uzyskanie najlepszej jakości moich konstrukcji oraz na aktywne wspieranie polskiej gospodarki i myśli technicznej.

Konstrukcja przełącznika umożliwia zastosowanie go do pracy ze wzmacniaczami dużej mocy - do 2kW, a przy zachowaniu szczególnych zasad ostrożności oraz zamontowania przekaźnika w takim miejscu linie przesyłowej do anteny tak aby jego umiescowienienie nie wypadało w strzałce napięcia możliwe  jest stosowanie ze wzmaczem do 3kW. Warunkiem stosowania przełącznika antenowego jest praca na antenach o wspłczynniku fali stojącej SWR mniejszym od 2. Praca dużą mocą ze złym SWR może skutkować uszkodzeniem stopnia mocy lub samego przełącznika.


Przełącznik anten jest dostępny w wersji złożonej jak również w formie pełnego KIT-u do montażu, oraz wersja PCB + obudowa metalowa.


Poniżej fotki (przepraszam za jakość fotek)
 


 

 

 

 

 


 


Wyniki pomiarów parametrów przełącznika
Dla kostruktorów.

Złożenie przełącznika jest bardzo proste zajmuje około 40 minut i każdy średnio zaawansowany konstruktor nie powinien mieć z tym problemu. Potrzebna jest jedynie lutownica, cyna, nożyk introligatorski, śrubokręt, obcinaczki, i szczypce płaskie.

Jedyna rzecz na którą należy zwrócić uwage to aby przed wlutowaniem przekaźników w PCB - nalezy skrócić nóżki styków przekaźników o 1/3 długości po to aby zwiększyć ich odległość po przylutowaniu od śrubek mocujących gniazda UC1 lub zastosować śrubki o długości nie większej niż 5mm. "Wrażliwe" punkty to gniazda antenowe nr 3 i 5, śrubki umieszczone bliżej środkowego gniazda wejście TRX.


Od pewnego czasu na giełdzie QRZ pojawiły sie przełączniki zbudowane w oparciu o skopiowaną moją starszą wersję płytki PCB. Uprzejmie informuję, iż tylko przełączniki anten wykonane w oparciu o oryginalną płytkę PCB posiadają parametry podane przeze mnie w tabelkach i gwarantują wysoką jakść tego urządzenia.


Jednocześnie informuję, że konstrukcja obudowy celowo wykonana jest tak aby nie była hermetyczna ze względu na koniecznośc szybkiego odparowania skroplonej pary wodnej wewnątrz przełącznika, która to znajdując sie wewnątrz szczelnego pudełka przełącznika mogła by pogorszyć jego parametry elektryczne. Technologia produkcji płytek PCB gwarantuje ich wieloletnią trwałość i jakość mimo dostępu wilgoci poprzez otwory w obudowie.

 

 

 

 

 

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Wygenerowano w sekund: 0.11
1,876,029 Unikalnych wizyt